Вірус мозаїки пепіно (PepMV) є одним з найбільш небезпечних вірусних захворювань томату закритого грунту в усьому світі.
Найбільш типовими симптомами, викликаними PepMV, є мармуровість плодів томата, яка завдає величезної шкоди і значно знижує товарні якості. Іншими типовими симптомами PepMV є крапивовидність верхівок, хлороз, жовта плямистість листя, мозаїчність листа і коричневіння чашечки.
Крім цього PepMV може посилювати симптоми фізіологічних порушень, включаючи знебарвлення (нерівномірне дозрівання) і розтріскування плодів, а також пухирчастість листа.
PepMV не тільки призводить до погіршення якості, але також може викликати значні втрати продукції.
Дослідження в теплицях і опитування агровиробників вказують на те, що в середньому втрати якості коливаються в межах 4-15%, а втрати продукції 4-12%.
Основними рослинами-господарями для збудника вважаються томати, баклажани, картопля і пепіно (динна груша або солодкий огірок, який представляє вічнозелений чагарник сімейства Пасльонові, яке спочатку виростало на території Південної Америки).
Штами вірусу мозаїки пепіно можуть також виділятися із запашного базиліка і з деяких видів бур'янів, у тому числі з городнього осоту, мілкоцвітньої мальви, постінному (парієтальної) марі та інших рослин.
Вірус має високу вірулентністю. Спочатку вважалося, що мозаїка пепіно передається виключно разом з інфікованими насінням томатів, але як виявили пізніше , що в основному він передається механічним шляхом, наприклад через інструменти, руки, одяг, контакт інфікованих рослин зі здоровими або в розсаднику при пересадці молодих рослин.
Вперше вірус Pepino mosaic virus (PepMV) був виявлений і визначено в Чилі ще в 1974 році, де він вразив плантації пепіно.
Незважаючи на заходи, що вживаються (вірус мозаїки був включений Європейською організацією з карантину та захисту рослин до переліку небезпечних об'єктів), вже в 1999 році це захворювання ідентифікували в теплицях Голландії і Великобританії, а до кінця 2000 року інфекція поширилася в багатьох країнах європейського континенту, включаючи Фінляндію , Італію, Іспанію, Німеччину, Францію, Польщу.
Крім того мозаїка пепіно була зареєстрована в країнах Північної Америки і в деяких державах Азії. Не так давно збудник був виявлений в республіці Білорусь. Причина такого швидкого проникнення інфекції - заражений імпортний посівний матеріал.
Симптоматика зараження томатів: найбільш типовою ознакою зараження рослин вірусом мозаїки пепіно є мармурова забарвлення помідорів і хлорозная забарвлення листя. При цьому інфіковані плоди томатів мають нерівномірне забарвлення, часто розтріскуються і здуваються, а листя рослин набувають жовто-коричневий відтінок і пузиряться.
Симптоми зараження рослин вірусом мозаїки пепіно мають схожі ознаки з такими захворюваннями, як столбур томатів, аспермия, жовта курчавость томатних листя. Схожі ознаки іноді проявляються на сходах помідорів і при нестачі фосфору, особливо якщо листя відходять від стебел під гострим кутом, а їх частки загорнуті донизу.
Шкодочиність: Проведені вченими дослідження доводять, що в середньому заражені вірусом сходи можуть втрачати від 4 до 30 відсотків урожаю. При цьому наноситься збиток може сильно відрізнятися в залежності від сортової приналежності рослин, фази вегетації, погодних умов та інших факторів. Ознаки захворювання зазвичай посилюються до кінця літа, так як збудник проявляє себе активніше в умовах низької освітленості.
Заходи контролю:
-
видалення хворих рослин разом з субстратом в малооб'ємним культурі;
-
обприскування 10% -им розчином знежиреного молока;
-
вирощування тільки оброблених і прогрітих насіння;
-
дезінфекція поливної води ультрафіолетом в дозі 150 МДж / м2;
-
дезінфекція теплиць після закінчення культурооборота і заміна субстрату, промивка поливної системи розчином гіпохлориту або іншими дезінфектантами.
З метою знезараження насіння томатів їх перед посадкою слід обробити в 10% розчині тринатрійфосфату протягом трьох годин або в 0,5% розчині гіпохлориту натрію протягом півгодини, після чого обов'язково промити проточною водою.
На основі проведених наукових досліджень вченим з Бельгії, Нідерландів та Іспанії вдалося розробити ефективну вакцину PMV®-01 проти вірусу мозаїки, яка продемонструвала добрі результати на різних томатних гібридах і в даний час активно застосовується в теплицях країн європейської співдружності.