Способи покращення посівних якостей насіння

Отримання якісного насіння - тривалий і складний процес, який передбачає цілий комплекс заходів. Якість насіння формується ще в полі і на цьому етапі залежить від екологічних і агротехнічних умов.
 
Екологічні умови вирощування сільськогосподарських культур включають забезпеченість світлом, вологою, температурний режим. Насіннєві ділянки повинні розташовуватися на сонячній стороні, добре освітлюватися.
 
 
На насіннєві цілі використовують урожай з посівів, які під час формування плодів виявилися в найбільш сприятливих умовах. Не дозволяється використовувати для насіннєвих цілей урожай з полеглих посівів.
Агротехнічні умови - це дотримання технології вирощування культури, прийнятої для даної зони.
 
Зібране насіння перед закладанням на зберігання повинне пройти первинне очищення (очищення від великого сміття, насіння бур'янів, битого зерна і ін.), сушку (доведення насіння до стандартної вологості), сортування. Після цього насіння добре зберігає посівні якості та врожайні властивості.
 
Крім того для підвищення якості посівного матеріалу проводиться завчасна, або передпосівна його підготовка.
 
Перш за все насіннєвий матеріал очищають і сортують, враховуючи різницю в морфологічних ознаках, фізичних, аеродинамічних, електричних властивостях насіння куль¬турних рослин, мертвих домішок та насіння бур'янів. Основними з цих ознак є розмір (товщина, ширина, довжина), круппість, форма, забарвлення насінин.
 
За розмірами з нього виділяють домішки на решетах з видовже¬ними і круглими отворами та виїмчастих трієрах і циліндрах. Плівчасте насіння з великою парусністю очищають і сортують з урахуванням його аеродинамічних властивостей.
 
Легке насіння та насіння з великою парусністю відділяють за допомогою всмоктування або продування маси по¬вітрям з різною силою. На основі різної пружності насіння (відлітання від вертикальної площини падіння) відділяють обрушене насіння від необрушеного, вологе від сухого, щупле від виповненого. 
 
Якщо треба висівати свіжозібране насіння, для прискорення його післязбирального дозрівання і підвищення схожості та енергії проростання проводять повітряно-теплове обігрівання на сонці протягом 3—5 днів або активним вентилюванням підігрітим до 30—35 °С повітрям.
 
Повітряно-теплове обігрівання для підвищення енергії проростання і фітосанітарного оздоровлення проводять і тоді, коли насіння взимку зберігалось у холодних сховищах з нерегульованим режимом температури і вологості повітря. Щоб прискорити період післязбирального дозрівання свіжозібраного насіння рису, теплове обігрівання проводять витримуванням його у воді при температурі 40 °С та добрій аерації.
 
Насіння сільськогосподарських культур з глибоким періодом спокою (катран серцелистий, борщівник, сільфія понизанолиста) стратифікують. Поліпшується проростання насіння деяких культур (буряки, коріандр) при замочуваній в надлишку води. Після намочування насіння підсушують для поліпшення   сипучості.
 
Для посівного матеріалу, що містить великий процент твердокам'яного насіння (бобові трави), застосовують механічну або хімічну скарифікацію (пошкодження   оболонки).
 
Зерно зернових бобових культур перед висіванням інокулюють — оброб-ляють нітрагіном, ризоторфіном, азотобактерином, які містять азотфіксуючі бактерії. Це роблять у затінку у день сівби. Інокуляція насіння фосфоробактерином поліпшує фосфорне живлення рослин.
 
Насіння з поганою сипучістю шліфують (морква, буряки), делінтерують (бавовник), багатонасінні плоди сегментують (буряки).
 
Перед сівбою насінний матеріал обо¬в'язково знезаражують проти грибних та бактеріальних захворювань. Для цього використовують такі препарати, як вітавакс, байлетон, фундозол та інші з розрахунку 150— 300 г на 1 ц насіння.
 
Щоб препарати утримувались на насінні, застосовують вологе знезаражування (10 л робочого розчину на 1 т насіння) з додаванням клейких речовин (сульфітно-спиртової барди, патоки, крохмального клейстеру та  ін.) способом інкрустування, тобто з фіксацією на насінні пестицидів за допомогою плівкоутворювачів.
 
Основні переваги такого способу — зменшення втрат препарату, підвищення повноти покриття насіння захисними речовинами, зменшення зносу пестицидів вітром під час сівби, запобігання забрудненню ними грунту, ефективне внесення мікроелементів, ростових речовин, ретардантів та ін. 
 
Посівні якості насіння поліпшують дражуванням — нанесенням захисно-поживної оболонки і наданням насінню кулястої форми, яка зручна для висівання. Дражують насіння моркви, буряків, салату, селери та ін. До дражованої суміші додають органо-мінеральні поживні суміші, мікродобрива, бактеріальні препарати, ретарданти, пестициди залежно від потреби і зміщуваності препаратів та основи. 
 
Для визначення посівних якостей  вашого насіннєвого матеріалу звертайтесь до відділу визначення посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу Херсонської обласної фітосанітарної лабораторії.

Схожі материали:

Зберігання насіннєвого матеріалу

Зберігання насіннєвого матеріалу
1967 Денисова П.С. 2021-12-21
Завдання правильного зберігання насіння полягає в тому, щоб утримати його в стані спокою, не знижуючи посівні якості, до його використання в призначений час і у виз ...
Зберігання насіннєвого матеріалу
1967 Денисова П.С. 2021-12-21
Завдання правильного зберігання насіння полягає в тому, щоб утримати його в стані спокою, не знижуючи посівні якості, до його використання в призначений час і у виз ...

Фітоекспертиза насіннєвого матеріалу

Фітоекспертиза насіннєвого матеріалу
1924 Денисова П.С. 2021-12-28
Більше 60% видів фітопатогенів передаються через насіння. Посів зараженими насінням призводить до передачі хвороб на вегетуючі рослини і тим самим створює і підтри ...
Фітоекспертиза насіннєвого матеріалу
1924 Денисова П.С. 2021-12-28
Більше 60% видів фітопатогенів передаються через насіння. Посів зараженими насінням призводить до передачі хвороб на вегетуючі рослини і тим самим створює і підтри ...
Обговорення