Коричневий мармуровий клоп «Halyomorpha halys Stål»

Культура - плодові культури
Ряд - напівтвердокрилі (Hemiptera)
 
Зовнішній вигляд
 
Дорослі особини коричнево-мармурового клопа завдовжки 10–13 мм, тіло овальне, фон тіла світлий, по ньому зверху густо розкидані темні плями й окремі пунктирні цятки, що разом дає загальний коричневий колір. 
 
 
Нижня поверхня тіла має темний пунктирний малюнок, груди й голова також із металевими, блискучими, зеленкуватими ділянками й окремими пунктирними цятками. Зовні по межі черевця є контрастні темні, що мають зеленкуватий металевий відтінок і світлі смужки не трикутної форми. 
 
Однією з важливих відмінних ознак цього виду, порівнюючи з іншими садовими клопами, є:
 
  • передня частина голови (вигляд зверху) має прямокутну форму;
  • на перетинчастій частині передніх крил є темні смужки;
  • забарвлення вусиків (їх передостанній членик є чорним із білою основою та верхівкою, останній членик є чорним із білою основою.
 
Шкідливість
 
Навесні комаха виходить із фази сплячки і починає розмножуватися. Цей вид є поліфагом із чудово розвиненою гнучкістю, що стосується харчування. Мармуровий клоп є серйозним сільськогосподарським шкідником. 
 
Він  пошкоджує плодові (груша, яблуня, персик, абрикос, черешня), субтропічні (цитрусові, хурма, інжир, маслина), ягідні (виноград, шовковиця, шипшина, вишня, обліпиха), горіхоплідні (ліщина, або фундук), овочеві (томат, огірок, перець, баклажан), зернові та зернобобові (кукурудза, пшениця, ячмінь, соя, горох, нут, квасоля), декоративні деревні культури (павловнія, магнолія, церцис, платан і ін. ) і лісові породи (клен, ясен) та ін.
 
Крім прямої шкоди, є переносником ряду фітоплазменних захворювань рослин.
 
Поширення
 
Батьківщиною мармурового клопа є країни Південно-Східної Азії, включаючи Китай, Японію, країни Корейського півострова, Тайвань і В'єтнам. З 1996 р мармуровий клоп активно почав розселятися по території США і до 2014 р спостерігався вже в 34 штатах і в південних провінціях Канади. 
 
У 2007 р клоп був виявлений в Швейцарії, а в 2010 р — в Новій Зеландії. В тому ж 2010 році клопи були виявлені в Великобританії в багажі одного з пасажирів літака. В Україні вперше його появу зареєстровано у 2018 році. 
 
 
Скоріш за все, клоп мігрував через теплі зими протягом останніх п’яти років, відсутність низьких температур повітря взимку та порушення вимог зовнішнього карантину. 
 
На сьогодні цей об’єкт активно утримує лідерські позиції щодо шкідливості й очікуваних збитків у сільськогосподарському секторі України.
 
Оптимальною температурою для розвитку коричнево-мармурового клопа є температура від +20ºС до +25ºС. Повний розвиток від яйця до імаго при температурі +20 ºС відбувається за 80,5 – 85,5 днів, а при температурі +30ºС – за 34 – 35 днів.
 
Заходи боротьби 
 
Механічний метод. У період зимівлі клопи різко знижують свою активність. У цей момент найефективнішим є збирання комах (згрібання, змітання) в місцях зимівлі з подальшим знищенням.
 
Біологічний метод. У місцях свого природного проживання  Halyomorpha halys не є критично небезпечним шкідником рослин природних екосистем. Еволюційні відносини в місцях проживання шкідника не дають йому змоги вийти з-під преса навколишнього середовища Halyomorpha halys може уражуватися хижаками, серед яких слід зазначити клопів родини Pentatomidae: подізуса (Podisus maculiventris) і періллюса (Perillus bioculatus). 
 
Поїдають клопа птахи, зокрема домовик кропив’яник (Troglodytes aedon), дятел (Colaptes auratus) та інші види. На чисельність клопа можуть впливати паразити з підряду Apocrita, богомоли Mantidae, мурахи (Formicidae), хижі клопи різних родів Reduviidae.
 
Фітосанітарні заходи з метою запобігання проникнення жовто-бурого  мармурового клопа 
 
Транспортні засоби, контейнери, упаковка, рослини-господарі та інші імпортні товари (вантажі) при завезенні з країн розповсюдження Мармурового клопа  мають відповідати вимогам чинного Закону України «Про карантин рослин», ст. 36 «Вимоги до імпортних і транзитних вантажів» та бути вільними від шкідника.
 
Імпортний пакувальний матеріал має відповідати «Фітосанітарним правилам ввезення з-за кордону, перевезення в межах країни, експорту та виробництва дерев’яного пакувального матеріалу» (затв. Наказом Мінагрополітики України №731 від 22.12.2005), а також МСФЗ №15. 
 
За умови виявлення  Halyomorpha halys у пункті ввезення весь вантаж підлягає знезараженню та/або поверненню. 
 
Проведення ретельного огляду, інспектування з відбором проб і фітосанітарною експертизою транспортних засобів з країн поширення  Halyomorpha halys особливо у період зимівлі імаго (вересень-березень). 
 
Щорічне обстеження прилеглої до пунктів ввезення імпортних вантажів 3-кілометрової зони. Обов’язкове пропагування загрози поширення  серед імпортерів рослин-господарів.

Схожі материали:

Соняшник війчастий – Helianthus ciliaris D.C.

Соняшник війчастий – Helianthus ciliaris D.C.
2034 Шевченко О. 2021-12-03
Стебло гіллясте, голе, гладке, з пурпуровим відтінком. Листки розміщені почергово, ланцетоподібні, суцільнокраї або пальчасті, завдовжки 12-18 см, завширшки 35 см. Суцв ...
Соняшник війчастий – Helianthus ciliaris D.C.
2034 Шевченко О. 2021-12-03
Стебло гіллясте, голе, гладке, з пурпуровим відтінком. Листки розміщені почергово, ланцетоподібні, суцільнокраї або пальчасті, завдовжки 12-18 см, завширшки 35 см. Суцв ...

Акредитація лабораторії в НААУ 2021

Акредитація лабораторії в НААУ 2021
3238 Солодухін Р.С. 2021-12-20
Херсонська обласна фітосанітарна лабораторія успішно отримала розширену сферу акредитації у НААУ відповідно до вимог ДСТУ ISO/IEC 17025:2017 (ISO/IEC 17025:2017) у сфері:фітосані ...
Акредитація лабораторії в НААУ 2021
3238 Солодухін Р.С. 2021-12-20
Херсонська обласна фітосанітарна лабораторія успішно отримала розширену сферу акредитації у НААУ відповідно до вимог ДСТУ ISO/IEC 17025:2017 (ISO/IEC 17025:2017) у сфері:фітосані ...
Обговорення