Американський білий метелик (Hyphantria cunea Drury )

Батьківщиною Американського білого метелика (АБМ) є Північна Америка. В Європу, а саме в Угорщину, АБМ був завезений з вантажем з Північної Америки у 1940 році. В Україні шкідник вперше виявлений у 1952 році в Закарпатській області. З 1966 року відбулося поступове розповсюдження його в інші області країни.
 
 
Поширюється американський білий метелик транспортними засобами при перевезенні сільськогосподарської продукції та промислових вантажів. В останньому випадку шкідника часто виявляють в пакувальному матеріалі. 
 
В пошуках  статевого партнера і місця  для відкладання яєць самка може летіти в середньому на відстань до 250 м.
 
 
Середня швидкість поширення у країні становить 30-40 км на рік.
 
Біологія.
 
Метелик з розмахом крил 40-50 мм; крила білосніжні з шовковистим полиском; тіло вкрите густими білими волосинками; вусики чорні з білим нальотом. У самця дворядно-гребінчасті, у самки дворядно-пильчасті.
 
Гусениці молодших віків (першого віку) світло-жовті; голова, грудний щиток і грудні ноги чорні. Гусениця, яка завершила живлення (п’ятого віку) 30-40 мм завдовжки, зі спинного боку оксамитово-коричнева. 
 
Лялечка – 10-15 мм, спочатку лимонно-жовта, з часом – темно-коричнева, у темному пухнастому коконі сіруватого кольору. Зимують лялечки під відмерлою корою дерев, під рослинними рештками, в тріщинах і щілинах парканів, під навісами та в інших захищених місцях. Виліт метеликів навесні відбувається недружно, розтягуючись іноді до місяця. Перші метелики з’являються наприкінці квітня – на початку травня.
 
Тривалість їхнього життя – 6-14 діб . Ведуть сутінковий спосіб життя. Самки відкладають яйця на верхній і нижній бік листків та на трав’яну рослинність групами по 300-500 яєць, укриваючи кладку тонким прозорим пушком. Плодючість самки – 1200-1500 яєць. Ембріональний розвиток триває 5-10 діб.
 
Шкодочинність.
 
Відроджені гусениці скелетують листок, пізніше з’їдають його цілком, залишаючи тільки грубі жилки. До третього й четвертого віків ведуть спільний спосіб життя, обплітаючи павутиною листя. 
 
Починаючи з п’ятого віку, розповзаються і переходять до одиночного способу життя. Активні вночі й на світанку, вдень сидять на нижньому боці листка. Зі зниженням температури до 5-6 °С живлення припиняється. Без живлення гусениці можуть існувати до 15 діб. 
 
Тривалість розвитку гусениць – 45-54 доби. За цей час вони линяють 6-7 разів. На розвиток лялечки потрібно 9-14 діб. У липні – серпні відбувається літ метеликів другого покоління. Гусениці, які завершили розвиток, у серпні – вересні заляльковуються і залишаються до весни наступного року. 
 
В південних областях шкідник розвивається у двох поколіннях. Гусениці, відроджені з однієї кладки яєць, можуть повністю оголити плодове дерево 10-15 річного віку. Лялечки гинуть  у зимовий період при зниженні температури нижче –30°С. 
 
Станом на 01.09.2021 року, з метою встановлення фітосанітарного стану Херсонської області, державними фітосанітарними інспекторами Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області на території Херсонської області здійснено моніторинг багаторічних насаджень на площі майже 3,6 тис. га. та запроваджено карантинний режим по американському білому метелику (Hyphantria cunea Drury.) на площі 2 333, 966 га.
 
 
Заходи боротьби:
 
•Виявлених гусениць американського білого метелика молодших віків збирають разом з пошкодженим листям і механічно знищують.
 
•Якщо немає можливості збирати гусениць вручну, то павутинні гнізда зрізують та спалюють, а заселені дерева обробляються інсектицидами, біопрепаратами або їх сумішами відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».
 
•За межами населених пунктів використовують хімічні препарати відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».
 
•Дотримання комплексу карантинних заходів , які обмежують можливість поширення шкідника.
 
•У разі пошкодження 20% листя після розпускання бруньок  - обробка дерев біопрепаратами  або інсектицидами  відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

Схожі материали:

З 30-ю річницею Незалежності України

З 30-ю річницею  Незалежності України
1879 Боровик Д.В. 2021-08-20
Колектив Херсонської обласної фітосанітарної вітає всіх з 30 -ю річницею Незалежності України та Днем Державного Прапора!Протягом багатьох віків наш народ боровся ...
З 30-ю річницею  Незалежності України
1879 Боровик Д.В. 2021-08-20
Колектив Херсонської обласної фітосанітарної вітає всіх з 30 -ю річницею Незалежності України та Днем Державного Прапора!Протягом багатьох віків наш народ боровся ...
Обговорення