Про лабораторію

«Хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього» 
Максим Рильський
 
Свій початок Херсонська обласна фітосанітарна лабораторія бере ще у далекому 1961 році як Херсонська зональна науково-виробнича карантинна лабораторія в складі Херсонської Держінспекції з карантину рослин, першим директором якої став Шевченко Анатолій Миколайович.
 
(Шевченко А.М.)
(Шевченко А.М.)
 
Карантинна лабораторія знаходилась у приміщенні Держінспекції з карантину рослин, за штатним розписом на той час нараховувалися чотири штатні одиниці: директор, два  агрономи та старший лаборант.  У 1965 році штатних посад стало більше. Додалися посади фітопатолога, ентомолога та бур’янознавця. 
 
(Приміщення Держінспекції з карантину рослин)
 
З 1966 року директором стала Шинкаренко Галина Андріївна. За роки її керівництва Херсонська зональна лабораторія виборювала перші місця серед зональних лабораторій Союзу та України. 
 
(Шинкаренко Г. А.)
 
Спеціалісти лабораторії неодноразово відзначались почесними грамотами карантинної служби, здобували авторитет і повагу. У зональній лабораторії плідно працювали: В.М. Бухтата, О.В. Рафальська, Ю.Н. Сазонов, Г.М. Чекалін, І.М. Худолей, В.Л. Вашина, Г.П. Талярьонок, О.І. Староконь, Е.М. Кононенко, Н.Г. Дробітько, Є.В. Лисенко, Р.С. Солодухін, О.О. Чабанова, Л.А. Дегтяр.
 
 
(Солодухін Р.С.)
 
(Дегтяр Л.А.)
 
Спеціалісти лабораторії плідно працювали за напрямками: ентомологія, мікологія, гельмінтологія, бактеріологія та ботаніка, захищаючи південний регіон України від проникнення та поширення карантинних організмів; кваліфіковано вирішували питання по ліквідації вогнищ в області, використовуючи нові технології.
 
 
(Світлина сходів гірчака рожевого, зроблена в 70-х роках)
 
Херсонська зональна карантинна лабораторія обслуговувала чотири південних області України: Херсонську, Запорізьку, Миколаївську, Дніпропетровську. Під її керівництвом працювали 3 карантинні лабораторії обласного значення, 14 пунктів з карантину рослин в місцях перетину державного кордону та 51 міжрайонний пункт з карантину рослин.
 
(Області, які обслуговувала ХЗНВКЛ)
 
ХЗНВКЛ працювала зі спеціалістами закріплених за нею лабораторій. Щорічно досвідчені спеціалісти проводили навчання інспекторів ППКР (прикордонний пункт з карантину рослин) і МПКР (міжрайонний пункт з карантину рослин) фахівців карантинної служби та держлісгоспів, студентів ВУЗів. 
 
 
(Співпраця спеціалістів лабораторії та інспекторів)
 
Лабораторія мала тісні наукові відносини з ботанічним садом, науково-дослідними інститутами, вищими учбовими закладами. Спеціалісти займалися популяризацією знань у галузі карантину рослин серед студентів, науковців, працівників сфери сільського господарства, брали участь у роботі обласних, республіканських та міжнародних семінарів з питань карантину рослин. Особлива увага приділялась навчанню інспекторів ППКР по візуальним ознакам діагностувати ймовірність ураження рослин карантинними організмами. Вони самостійно виготовляли препарати по мікології, препарували комах. Спеціалісти лабораторії виконували підтвердження їх визначень, здійснювали методичне керівництво по методам догляду, оформленню документів. Займалися дослідженням методів обстежень складських приміщень за допомогою харчових принад, визначенням найбільш ефективних з них.
 
Херсонською зональною карантинною лабораторією був розроблений експрес метод визначення смертності каліфорнійської щитівки, який подальше розроблявся ЦНДКЛ Союзу. Проводились аерофотозйомки вогнищ карантинних організмів із супутників, а їх результати уточнювались проведенням наземних обстежень. Так здійснювалось  наукове визначення шкодочинності каліфорнійської щитівки в плодових садах, вплив екологічних факторів на розвиток східної плодожерки, картопляної молі, вивчення ареалу раку картоплі на півдні Херсонщини, шкодочинність чорної плямистості винограду, стійкість карантинних бур’янів до агротехнічних та хімічних заходів боротьби з ними. 
 
 
(Робота фахівців в польових умовах)
 
Крім того ентомологи проводили досліди по визначенню впливу вірусного захворювання – поліедрозу на природну смертність гусениць АБМ; ботаніки, сумісно із спеціалістами ЦНДКЛ, проводили наукові досліди з метою вивчення хімічних методів ліквідації вогнищ ценхрусу якірцевого та ареалу його розповсюдження. Також фахівці лабораторії вивчали вплив зрошувальних вод на зернові культури південного регіону України після Чорнобильської аварії.
 
З 2007 року завідувачем Херсонської зональної лабораторії став Солодухін Руслан Сергійович. Почалось освоєння нових комп’ютерних програм для поліпшення якості роботи спеціалістів. Активно проводилась робота із засобами масової інформації. Постійно друкувались статті та листівки у обласних та районних газетах, здійснювалося радіомовлення з карантину та захисту рослин. У 2009-2010 роках було здійснено повне переоснащення лабораторного устаткування. 
 
 
(Фахівці ХЗНВКЛ)
 
Згідно постанови Кабінету Міністрів України №442 від 10 вересня 2014 року «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» було утворено Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів шляхом реорганізації Державної ветеринарної та фітосанітарної служби з приєднанням до новоутвореної структури Державної інспекції з питань захисту прав споживачів та Державної санітарно-епідеміологічної служби. Спрямування та координацію діяльності лабораторії було покладено на Департамент фітосанітарної безпеки, контролю у сфері насінництва та розсадництва Держпродспоживслужби. 
 
 
(Структура Держпродспоживслужби)
 
Відповідно до п.1 Херсонська обласна фітосанітарна лабораторія  утворена відповідно до Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів і є державною установою, яка підпорядковується Державній службі України з питань безпечності  харчових продуктів та захисту споживачів та належить до сфери її управління.
 
У своїй діяльності лабораторія керується Конституцією України, Законами України, актами Верховної Ради України, актами Президента України, актами та постановами Кабінету Міністрів України, Наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, нормативними посиланнями та наказами Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
 
З 2018 року директором «Херсонської обласної фітосанітарної лабораторії» призначено Руденко Миколу Володимировича.
 
 
(Руденко М.В.)
 
У зв’язку з новими вимогами деяких країн до фітосанітарного стану рослинної продукції, що ввозиться до них, немало важливим є проведення діагностики в період вегетації – до збору врожаю. З 2019 року «Херсонська обласна фітосанітарна лабораторія» використовує найсучасніший метод ідентифікації небезпечних карантинних організмів – імуноферментний аналіз ELISA. 
 
 
 «Херсонська обласна фітосанітарна лабораторія» не стоїть на місці. Ми постійно намагаємося вдосконалюватися та опановувати нові методики. Перспективними напрямками вважаємо діагностику рослинної продукції методами РІФ (реакції імунофлюоресценції) та ПЛР (полімеразно-ланцюгової реакції), яке дозволить ще ефективніше та швидше ідентифікувати шкідливі організми.
 
Пріоритетним завданням на даний час є проходження акредитації відповідно до вимог ДСТУ ISO/ІЕС 17025:2017 та розширення сфери діяльності.
 

Схожі материали:

Графік роботи

Графік роботи
6327 Адміністратор 2018-09-28
Графік роботиХерсонської обласної фітосанітарної лабораторії:Понеділок - Четверз 08.30 до 17.45П'ятницяз 08.30 до 16.30Обідня перерва з 12.30 до 13.30Субота і неділя –з 8.30 д ...
Графік роботи
6327 Адміністратор 2018-09-28
Графік роботиХерсонської обласної фітосанітарної лабораторії:Понеділок - Четверз 08.30 до 17.45П'ятницяз 08.30 до 16.30Обідня перерва з 12.30 до 13.30Субота і неділя –з 8.30 д ...
Обговорення